Contact

HF16

 

 

HF16 przeznaczony jest głównie tam gdzie sprzęt trzeba przenieść jednoosobowo a wymagana jest jak największa moc przy możliwie najszerszym paśmie. Ultra lekki subwoofer tubowy, o bardzo niskim wyważonym brzmieniu, który podejmuje próbę połączenia absolutnie wszystkiego co da się zrobić, żeby zmaksymalizować osiągi w systemie przenoszonym jednoosobowo. Ten produkt  łączy doświadczenie i najlepsze technologie zdobywane w naszej firmie przez wiele lat. To jeszcze jeden więcej krok naprzód w porównaniu do bas refleksu.  Zastosowanie większego niż 4calowy napęd pozwala wkroczyć w rejony do tej pory zarezerwowane jedynie dla subwooferów z głośnikami 18calowymi, przenoszonych we dwie osoby. HF16 wykorzystuje specjalnie przystosowany głośnik, z ciężką cewką 4,5 cala, którego stosowanie w obudowie bas refleks nie przynosi sensownych korzyści: ciężka cewka o ogromnej mocy, w obudowie bas refleks powoduje redukcję skuteczności, której nie rekompensuje nadwyżka mocy. Zastosowanie tego głośnika w tubie nie tylko że nie powoduje w/w negatywnych konsekwencji, a jeszcze bardziej zwiększa przewagę nad konstrukcjami bas refleks.  Bas ten umożliwia schowanie nadstawki STK210 lub słupka wyrównanego liniowo RAT82. Z racji możliwości zestawiania ze sobą od jednej do kilkunastu kolumn wyrównanych liniowo, HF16 jest zoptymalizowany do grania w grupach. Jako napęd słupka zestawu z podziałem 3drożnym aktywnym może posłużyć jeden z naszych wzmacniaczy 4-kanałowych np H2448, który może również obsługiwać same satelity przy skalowaniu zestawu.

HF16  dane w skrócie:
przetwornik: custom B&C  15” / napęd 4,5”
moc RMS: 1700W
SPL 1W/1m: 101dB
pasmo: 34-145Hz  (bez procesora)
Waga 32kg
rozmiar: WxHxD: 590 x 470 x 860 mm
Gniazda: 2x Neutrik speakon
Uchwyty: 4ry rączki zewnętrzne oraz rączka wewnętrzna umożliwiają 4 schematy noszenia
SPL half space/SPLmax:  podajemy w seriach dla marzycieli


Z punktu widzenia użytkownika, najbardziej trafnym sposobem by osiągnąć cel jakim jest możliwość łatwego samodzielnego przenoszenia zestawu jest takie skonstruowanie zestawu, by największy i najcięższy element, a jest nim zawsze subwoofer, był jak najlżejszy, możliwie największej mocy a przy zachowaniu powyższych jak największy, gdyż wielkość jest wprost proporcjonalna do jego osiągów (o czym więcej >tutaj<). Niezależnie od powyższego, pasywna konstrukcja jest lżejsza i mniejsza a ponadto posiada mniej okablowania i umożliwia szybszy montaż. Osiągi basu mobilnego i tak będą niewystarczające, aby odtworzyć pełne pasmo z odpowiednią skutecznością, będą i tak podlegać kompromisowi, ta niezaspokojona potrzeba jest przecież przyczyną znacznego rozwoju głośników niskotonowych – ich moc w ciągu ostatnich 15lat realnie wzrosła około 3krotnie.   Ponieważ waga głośnika stanowi zaledwie około 1/3 wagi obudowy, to tak naprawdę najwięcej mobilności zyskuje ten zestaw z powodu zastosowania cienkiej 10mm sklejki wodoodpornej, w tubowej konstrukcji szkieletowej, która co prawda jest bardziej czasochłonna,  ale podnosi zysk energetyczny w całym paśmie oraz powoduje, że zestaw jest wyjątkowo lekki, jak na swoje osiągi. Drugim ważnym aspektem jest to, że satelita schowana do basu umożliwia wykonanie większego basu, można powiedzieć, że dokładnie większego o wielkość nadstawki, a zatem o większych osiągach, w porównaniu do zestawu, który tej możliwości nie oferuje. Osiągi HF16 przewyższają wiele zestawów z głośnikami 18calowymi, a dodatkowym zyskiem tej koncepcji jest możliwość zastosowania jednego zbiorczego pokrowca zamiast dwóch.
W HF16 zastosowano jeden z nielicznych głośników 15calowych o napędzie powyżej 4 cali, posiadający wszystkie >technologie znane z najlepszych głośników<. m.in. dwustronnie nawijana cewka, 3drożne chłodzenie, pierścienie demodulacyjne , podwójny silikonowy resor, silny neodymowy napęd, to wszystko w połączeniu z obudową tubową umożliwia zbliżenie sie kompromisem do pełnego pasma znanego ze znacznie większych subwooferów. Odrobinę większymi osiągami może się pochwalić HF24, choć już nie przy tak korzystnej wadze i objętości. Z kolei większą mobilnością charakteryzuje się HF12. Na temat różnic między aktywnym a pasywnym -> artykuł.

 

Related Portfolio