Contact

One Ohm Amplifiers

 

Wzmacniacz jednoomowy to koncepcja wychodząca na przeciw pojawieniu się w ofercie wielu firm głośników niskotonowych o mocach przekraczających 1kW.

HAmin5Seria wzmacniaczy pracujących z obciążeniem 1 Ohm na kanał  ( półmostek ) i 2 Ohm w mostku została zaprojektowana specjalnie na potrzeby dużych nagłośnień, najczęsciej w plenerze i w klubie, które wymagają od wzmacniacza, aby współpracował z największymi głośnikami estradowymi oferowanymi obecnie na rynku: od 1200 – 1800W / 8ohm. Dlaczego 1 Ohm? Chodzi o to aby wzmacniacz mógł pracować w konfiguracji mostka z obciążeniem znamionowym 2 Ohm. Ze względu na zjawisko wtórnego przebicia w tranzystorach bipolarnych, jest to najpewniejsza droga, aby uzyskać tak duże moce w klasie 3H przy impedancji 2 Ohm. Do wzmacniacza jednoomowego można podłączyć równolegle dwa zestawy o impedancji 4 Ohm i mocy od rzędu 3000W. Dzięki zasilaniu czterech dużych głośników (lub dwóch) cena zestawu staje się korzystna relatywnie do mocy.   Praca z obciążeniem 1 Ohm jest możliwa dzięki dostosowaniu stopnia końcowego do dużych prądów (nawet powyżej 100A) oraz dzięki przystosowaniu zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowego do pracy z niską impedancją. Duże znaczenie ma także zwiększenie pojemności filtru zasilacza. Podczas gdy ogromna większość wzmacniaczy nie jest przystosowana do pracy przy 2 ohm / kanał, wzmacniacz jednoomowy pracuje z impedancją 1 ohm najlepiej, najbardziej optymalnie.

Głównym zastosowaniem tej serii jest wzmacnianie zsumowanego wcześniej sygnału (najczęsciej niskotonowego) w układzie mostkowym (mono). Aby podłączyć więcej niż jeden kanał w konfiguracji mostka (np. w celu kreowania charakterystyki kierunkowej) należy wyposażyć system w więcej niż jeden wzmacniacz. Sumowanie kanałów stosuje się głównie w subwooferach, dlatego że sygnał basowy jest prawie zawsze identyczny w obu kanałach ( poza tym tak czy inaczej sygnały z dwóch kanałów sumują się w przestrzeni, jeżeli subwoofery umieszczone są blisko siebie ). Istnieje również możliwość pracy nie tylko w konfiguracji mostka ale także jako standardowy stereofoniczny wzmacniacz. Moce wyjściowe są oczywiście odpowiednio mniejsze, a ilośc dopuszczalna podłączonych głośników staje się przesadzona, niemniej świetnie się to sprawdza np jako tryb awaryjny.

Droższe przewody? Wręcz przeciwnie. Możemy użyć dwóch takich samych kabli ( wzmacniacz jest wyposażony w dwa gniazda dla trybu BRIDGE ), ale również możemy użyć jednego kabla dwa razy grubszego podłączając jeden zestaw i jednego krótkiego i cieńszego kabla aby podłączyć oba zestawy ze sobą. Spadek mocy na przewodach będzie podobny, ale koszty niższe.

Seria jednoomowa HA to :
– Klasa 3H – większa sprawność, mniej ciepła wydzielanego na radiatorach, mniej energii pobieranej ze źródła, bardziej niezawodne zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe to sprawdzone zalety, popularniejszej w dużych wzmacniaczach, klasy H, w porównaniu z klasą H czy AB.
-Montaż przewlekany: droższy i bardziej pracochłonny, ale bardziej niezawodny, odporny na wstrząsy i pył.
-Limiter o wydłużonym czasie odpuszczenia – lepiej reaguje na przekroczenie maksymalnej mocy wyjsciowej dźwięku nawet przy niskich tonach.
-Podwójne gniazdo dla trybu BRIDGE.

Wybrane parametry ( HA6001 ) :
Moc                                               6000W / 2 OHM
łączna pojemność filtru                                                            480.000 uF
Moc admisyjna tranzystorów końcowych                                 10600  W
Maksymalna amplituda prądu wyjściowego przy mocy muzycznej  >100A
Zniekształcenia  1kHz 80% mocy znamionowej                        0.03%