Contact

HF12

 

 

HF12 to coś zupełnie innego niż nowa etykietka na kolejnym przeciętnym bas refleksie. To ultra lekki subwoofer tubowy, o bardzo niskim  wyważonym brzmieniu, bez podbarwień. HF12 przeznaczony głównie do grania w pomieszczeniach: dla mobilnych DJów, małych zespołów weselnych, dla ośrodków użyteczności publicznej, szkół tańca itp, głównie tam gdzie sprzęt trzeba przenieść jednoosobowo. HF12 można przenosić również trzymając  w jednym ręku. HF12 umożliwia schowanie nadstawki MC610 lub dwóch MC208. Jako napęd całego zestawu może posłużyć wzmacniacz 4ro kanałowy H3640 lub H4040, który można zamknąć z mikserem cyfrowym i/lub procesorem w case 2U lub 3u. Wówczas podłączenie całego zestawu wymaga jedynie 4kabli głośnikowych i jednego centralnego zasilania.


Z punktu widzenia użytkownika, najbardziej trafnym sposobem by osiągnąć cel jakim jest możliwość łatwego samodzielnego przenoszenia zestawu jest takie skonstruowanie zestawu, by największy i najcięższy element, a jest nim zawsze subwoofer, był jak najlżejszy, możliwie największej mocy oraz największy, gdyż wielkość jest wprost proporcjonalna do jego osiągów, przy tej samej mocy głośnika (o czym więcej >tutaj<). Pasywna konstrukcja jest lżejsza i mniejsza a ponadto posiada mniej okablowania i umożliwia szybszy montaż. Osiągi basu mobilnego i tak będą niewystarczające, aby odtworzyć pełne pasmo, będą i tak podlegać kompromisowi, ta niezaspokojona potrzeba jest przecież przyczyną znacznego rozwoju głośników niskotonowych w ciągu ostatnich lat.  HF12 posiada jeden z najmocniejszych głośników dostępnych na rynku (4 calowa cewka o długości 30mm), ale ponieważ osiągi wielu głośników zbliżonych do największego mieści się przedziale mniejszym niż 1dB, a waga głośnika stanowi zaledwie około 1/3 wagi obudowy, to tak naprawdę najwięcej mobilności zyskuje ten zestaw z powodu zastosowania cienkiej 10mm sklejki wodoodpornej, w tubowej konstrukcji szkieletowej, która co prawda jest bardziej czasochłonna,  ale podnosi zysk energetyczny oraz powoduje, że zestaw jest wyjątkowo mobilny, jak na swoje osiągi. Drugim ważnym aspektem jest to, że satelita schowana do basu umożliwia wykonanie większego basu, można powiedzieć, że dokładnie większego o wielkość nadstawki, a zatem o większych osiągach, w porównaniu do zestawu, który tej możliwości nie oferuje. Osiągi HF12 przewyższają wiele zestawów z głośnikami 18calowymi, a waga pozostaje na poziomie najniższym. Dodatkowym zyskiem tej koncepcji jest możliwość zastosowania jednego zbiorczego pokrowca zamiast dwóch.
W HF12 zastosowano nowoczesny 15” głośnik neodymowy, posiadający wszystkie technologie znane z najlepszych głośników. m.in. dwustronnie nawijana cewka o średnicy 4 cali (duża moc) i 30mm wysokości (duże wychylenie) dają niesamowity zapas dynamiki. Podwójny silikonowy resor, silny neodymowy napęd w połączeniu z obudową tubową umożliwia bardzo nieznaczne odejście od kompromisu pełnego niskiego brzmienia znanego ze znacznie większych subwooferów, przy zachowaniu jak największych osiągów. Odrobinę większymi osiągami może się pochwalić HF16 w oparciu o głośnik napędem 4,5 calowym, choć już nie przy tak korzystnej cenie.
Na temat aktywnych zestawów -> artykuł.

HF12  parametry w skrócie:      PDF HF12
Waga 28kg (32kg)
głośnik 15NWL100 (15X401)
moc RMS: 1200W (1500W)
SPL: 99dB
pasmo bez procesora (-10dB) : 35-140Hz
rozmiar: WxHxD: 570 x 418 x 779 mm
Gniazda: 2x Neutrik speakon

 

 

Related Portfolio