Contact

HF34

 

 

HF34 infrasub.
Pod względem jakości dźwięku HF34 jest subwooferem wzorcowym: wytwarza bardzo równo wszystkie tony w szerokim paśmie, jeszcze zanim użyjemy procesor. Wyrównanie zarówno amplitudy jak i fazy jest takie, do którego zmierza się stosując procesorowanie. Zmierza się ale często nie jest to możliwe, bo za sprawą kompromisów nie pozwalają na to mniejsze możliwości techniczne, wszak podnoszenie amplitudy dla częstotliwości, których sub nie odtwarza skutecznie degraduje moc i powiększa zniekształcenia. Drugą najbardziej słyszalną cechą, odróżniającą HF34 od subów bas refleks, są znacznie mniejsze zniekształcenia, co wynika przed wszystkim z powodu braku nagłych zmian prędkości powietrza, które są wadą obudów bas-refleks. HF34 posiada również bardziej wyrównana krzywą fazową. Z tej jakości wciąż często rezygnuje się w prostych konstrukcjach z powodu braku wystarczającej skuteczności małych i prostych obudów czy też niedoskonałości przetworników.  Dolna częstotliwość graniczna  HF34 nawet bez rozszerzania procesorem, umożliwia odtworzenie niemal każdego dźwięku, jaki spotyka się – coraz częściej – w materiale muzycznym.  Niskie zniekształcenia w subach tubowych wynikają również z powodu mniejszego wychylenia, dzięki temu że membrana jest silniej obciążona ciśnieniem, a w tym przypadku również z powodu bardzo dużych możliwości samego przetwornika.
W porównaniu do osiągów HF34 jest bardzo lekkim narzędziem przy bardzo korzystnej cenie. Jak każdy subwoofer, HF34 można stosować we wszelkich układach cardio i innych układach kształtujących kierunkowość promieniowania, np w półokręgu z basami odwróconymi itp. Kierunkowość HF34 z racji dużego wylotu jest porównywalna do kierunkowości 2-3 głośników bas-refleks. Z tych wszystkich powodów HF34 jest subwooferem, którego zastosowanie,  a szczególnie w dużych przedsięwzięciach, daje ogromną przewagę: jakości, mocy, kosztów, wagi. HF34 świetnie spisuje się w plenerze, w dużych pomieszczeniach, w instalacjach (nawet od jednej sztuki), a także w dużych salach kinowych.

HF34plaza1

Przewaga technologiczna HF34 wynika stąd, że wykorzystuje nowe możliwości najnowszych głośników z napędami powyżej 4 cali, które można wykorzystać przy nowatorskim podejściu do zagadnienia. W obudowach klasycznych (wykorzystujących rezonans Helmholtza, bas refleks, band pass, hybrid) nowe głośniki z dużymi cewkami są mniej sprawne od głośników o mniejszej mocy z cewkami 4” z powodu masy dużych cewek. Stosowanie drogich głośników z ciężkim układem drgającym wydaje się nieekonomiczne, jeśli zysk wypracowany z większej mocy zostanie zniwelowany mniejszą sprawnością a dodatkowo będzie wymagać droższych wzmacniaczy. Inaczej jest w głośnikach tubowych. Masa układu drgającego w tubie nie odpowiada za sprawność, jak ma to miejsce w obudowach B-R, tylko za górną częstotliwość graniczną która z kolei nie jest w basach istotna, gdyż i tak jest ograniczana crossoverem. HF34 promieniuje niską prędkością powietrza, ale powierzchnią porównywalną z 3ma głośnikami 18 calowymi (34dm^2), a z tego powodu HF34 notuje ogromny, bo około 5dB zysk w całym paśmie w porównaniu do obudowy bas-refleks z tym samym głośnikiem. W przeciwieństwie do starych konstrukcji tubowych zysk jest rozłożony równomiernie w całym paśmie, a wysoka efektywność dostępna jest już od najniższych częstotliwości. Konstrukcja szkieletowa, która wykorzystuje niektóre tunele jako wzmocnienie powoduje znacznie obniżenie wagi zestawu przy zachowaniu sztywności konstrukcji. HF34 posiada skomplikowany tunel rozłożony trójwymiarowo o długości około 3,5metra, który w dużej części jest podzielony na dwa tunele o różnorodnej charakterystyce. Dzięki temu z sukcesem udało się połączyć bardzo neutralne brzmienie, wysoką sprawność z szerokim pasmem zarówno od dołu jak i od góry.

HF34 dane:
Moc: 1800W RMS (18Sound 18NLW9601)                   PDF HF34
konstrukcja:  18” w obudowie tubowej, cewka 5,3”, wychył maksymalny 70mm p-p,
SPL: 104dB @1W/1m
pasmo bez procesora 28-160Hz (-10dB)
pasmo (+/-1dB) bez procesora: 42-110Hz
faza w pasmie jw. 42-110Hz: +/-25deg
pasmo (+/-2dB) bez procesora 37-149Hz
Wymiary HxWxD: 644 x 790 x 1020 mm
Waga:70kg

hf34wykresv2

 

Related Portfolio